GVMC Elections: YSRCP Announces Second List Of Candidates

YSRCP announces second list of candidates - Sakshi Post

VISAKHAPATNAM: The Greater Visakhapatnam Municipal Corporation (GVMC) elections are going to be held on March 23. In the wake of elections, YSRCP has announced second list of candidates. Tourism Minister Avanti Srinivas and YSRCP leader Dadi Veerabhadra Rao announced the list of 54 candidates on Friday.

Here is the list of candidates.

Visakha North - Divisions

  • 14th Division - K.Anil Kumar
  • 24th Division - Padma Reddy
  • 26th Division - Peela Venkata Laxmi
  • 43rd Division - Peddishetty Usha Shri
  • 45th Division - Kampa Honaka
  • 48th Division - Nili Thirumala Devi
  • 50th Division - Vavilalapalli Prasad
  • 51st Division - Reyyi Venkata Ramana
  • 54th Division - Challa Rajini
  • 55th Division - Shashikala

Visakha East - Divisions

  • 10th Division - Bonda Madhavi
  • 12th Division - Akramani Pushpa
  • 17th Division - Gedela Lavanya
  • 19th Division - Suruda Venkatalaxmi

Visakha West - Division

  • 41st Division - Y. Fathima Rani
  • 56th Division - Adati Srinivas Rao
  • 58th Divsion - G Lavanya
  • 59th Divsion - Purna Sri
  • 61st Divsion - Dadi Surya Kumari
  • 62nd Divsion - Palla Lakshmana Rao
  • 63rd Divsion - Pilaka Ram Mohan Reddy
  • 89th Divsion - Doddi Kiran
  • 90th Divsion - Chukka Prasad Reddy

Visakha South - Division

  • 30th Division - P Jyothi
  • 34th Division - B Gouri
  • 36th Division - K Swarna Latha
  • 39th Division - Kolli Simhachalam

Bheemili 1st Division - Akramani Padma

  • 2nd Division - Ch Karunakar Reddy
  • 3rd Division - M Bharati
  • 4th Division - Yedukondala Rao
  • 5th Division - P Venkata Rama Devi
  • 6th Division - D Priyanka
  • 7th Division - Pothula Lakshmi
  • 98th Division - Y Varaha Narasimham
  • 65th Division - B Narasimha Patrudu
  • 66th Division - Mohmmad Imran
  • 70th Division - V Ramachandra Rao
  • 71st Division - R Rama Rao
  • 73rd Division - B.Sujatha
  • 74th Division - T Vamsi Reddy
  • 75th Division - K Bharati
  • 76th Division - B Ramana
  • 78th Division - G Govinda Raju
  • 86th Division - B Subba Rao
  • 87th Division - P Vijaya Lakshmi

Pendurthi 93rd Division - D Appal Raju

  • 94th Division - A Murali Krishna
  • 97th Division - G Venkata Leelavathi
  • 84th Division - P Yashoda

Anakapalli 80th Division - K Neelima

  • 81st Division - P Lakshmi Soujanya
  • 82nd Division - M Sunitha
  • 83rd Division - J Prasanna Lakshmi

Also Read: AP Local Body Elections 2020 |Schedule Notification Released By SEC

Advertisement
Back to Top